Ja till bandyhall på Gränby sportfält

Uppdaterad
Publicerad

Allt tyder på att det blir en träningshall för bandy på Gränby sportfält i Uppsala.

På tisdagskvällen sa fritids- och naturvårdsnämnden ja till förslaget och Alliansen för Bandy ska få 2 miljoner kronor i föreningsbidrag per år från 2012, förutsatt att hallen byggs, det skriver UNT.

Främst för träning

Bandyhallen ska främst användas för träning för Sirius och för matcher i lägre divisioner. Hallen kommer bara att rymma 200 åskådare. Fritids- och naturvårdsnämnden hoppas också att de får en ökad budget med 350.000 kronor per år för klara de ökade driftskostnaderna.

Tidigare har fastighetsnämnden sagt ja till förslaget och ett slutgiltigt beslut ska tas i kommunfullmäktige senare i vår.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.