Kåbo Golfklubb: ”Nu är det krig”

Uppdaterad
Publicerad

I dag demonstrerade ett sextiotal upprörda golfspelare från Kåbo GK i stadshuset. De är missnöjda med att golfbanan ska bebyggas och att tillgången till den nya banan i Stabby inte är klar.

Golfbanan i Kåbo måste vara kvar, det var huvudparollen för de 60-tal demonstranter som intog stadshusets reception på torsdagsmorgonen.

Efter en stund kom kommunalrådet Cecilia Forss ner, men hon hade liten förståelse för åhörarnas budskap.

– Vi måste prioritera bostäder här i Uppsala, det behövs för framtiden och för tillväxten i kommunen, säger hon.

Kåbo GK kommer alltså att behöva flytta för att ge plats åt bostäder. Man har blivit lovade ny mark i Stabby, men hittills har inget blivit klart för en smidig flytt och redan nu behandlar kommunen ett bygglov som kommer ta en del av banan i anspråk.

ABC: Men är det inte bra att man bygger?

– Jo, det är bra, men varför bygga på en plats som är så värdefull för alla kommuninvånare. Det har bara blivit prestige av den här frågan, säger Leif Grund, styrelseledamot Kåbo GK.

Enligt Cecilia Forss så är planen för Rosendalsfältet, som även innebär att resturang Grindstugan rivs, fastslagen enligt demokratiska principer.

– Det är för sent att komma med ändringar nu, vi har redan bestämt att det ska bli såhär, säger hon.

Men när hela planen ska verkställas är fortfarande oklart eftersom komunen just nu arbetar om den, och beskedet att det skulle vara lönlöst att protestera verkade inte gå hem hos åhörarna.

Sture Pettersson hade ett tydligt budskap till Forss:

– Nu har vi börjat bråka och vi kommer inte sluta. Vi kommer bo på och vakta golfbanan. Säg till dina politikerkollegor att nu är det krig!

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.