Birgitta Ruukholm bor på Ormön som saknar fast förbindelse med fastlandet. Här med dottern Louise Westerberg. Foto: Magnus Hellström/SVT

Nyopererade Birgitta, 77, fast på Ormön – nekas färdtjänst

Uppdaterad
Publicerad

Sedan Östhammars kommun dragit in den så kallade glesbygdfärdtjänsten sitter Birgitta Ruukholm isolerad i sitt hem på Ormön. Kommunen har hänvisat henne till den vanliga färdtjänsten, men där har hon fått avslag trots att hon är nyopererad.

Det är egen båt som gäller om Birgitta Ruukholm vill ta sig in till Öregrund för att handla och göra ärenden, vilket hon får göra med artros och nyopererade höfter.

– Jag kan inte ta trappsteget och så gungar båten när jag skall gå ombord. Jag tappar balansen lätt och ramla får jag inte göra för läkarna, säger Birgitta Ruukholm när hon visar upp sin båt i båthuset på Ormön.

Glesbygdsfärdtjänst var ett frivilligt uppdrag som var alltför dyrt och orättvist, anser kommunen.

Mycket ansträngd ekonomi

– Socialnämnden har haft en mycket ansträngd ekonomi under många år, men man kan få vanlig färdtjänst men det bedöms utifrån den enskildes behov, säger Margareta Widén-Berggren (S) kommunalråd i Östhammar.

Men Birgitta Ruukholm får inte någon vanlig färdtjänst heller. Hon har fått avslag och det innebär stora svårigheter att utföra de enklaste ärenden.

– Jag blev väldigt ledsen och nere när jag fick avslaget. Jag tycker att jag har rätt till samma service som alla andra, säger hon.

Se mer i klippet ovan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.