Christie Adamsson på Tingvallagymnasiet kunde inte somna på kvällarna. Foto: SVT

Christie kunde inte sova – vännerna slog larm

Uppdaterad
Publicerad

Christie Adamsson läser på ekonomiprogrammet på Tingvallagymnasiet i Karlstad. För henne har det senaste året varit en riktig berg- och dalbana som började med att hon inte kunde sova.

– Jag jobbade väldigt mycket efter skolan, kunde inte varva ner på nätterna och när jag väl somnade, sov jag väldigt dåligt, hon.

Bristen på sömn gjorde att hon allt oftare inte orkade gå till skolan och när hon väl var där, var hon så trött att hon inte orkade hänga med i undervisningen. Till sist slog hennes vänner larm till skolsköterskan.

– Eftersom jag var så totalt orkeslös, var det inget jag klarade av att ta tag i själv, säger Christie.

Fick hjälp av BUP

Tack vare att Christies kompisar slog larm fick hon hjälp av BUP, barn- och ungdomspsykiatrin och idag mår hon bra. Men hon önskar ändå att hon lyssnat mer på sin mamma.

– Mamma sa ju allt det där om att man inte ska hålla på med mobilen strax innan man ska lägga sig och att man inte ska dricka energidryck på kvällarna... Det hade hjälpt mig så mycket om jag hade lyssnat på henne. Det finns ju så många studier som visar på allt det här, och det är inte så konstigt att så många ungdomar idag har sömnproblem som man kanske inte hade för 30 år sedan, säger Christie.

Vad tänker du på då?

– Först och främst mobiltelefonerna och TV. De flesta av mina kompisar har TV på sitt rum och sitter och kollar Youtube och samtidigt håller på med mobilen, precis när de ska gå och lägga sig. Det funkar ju inte. Jag fick ta ut TV:n, köpa en vanlig väckarklocka och sätta mobilen på laddning i ett annat rum. Det är något som fungerar. Det gör ju det, säger Christie.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.