Clark Olofsson död
Clark Olofsson har avlidit. Olofsson var känd som en av Sveriges mest omskrivna brottslingar. Hans död bekräftas av familjen för ETC.
Clark Olofsson avled på Arvika sjukhus under tisdagen, detta efter att han varit sjuk under en längre tid.
Clark Olofsson var som mest känd för sin inblandning i Norrmalmstorgsdramat 1973 när rånaren Jan-Erik ”Janne” Olsson tog gisslan på Kreditbanken vid Norrmalmstorg i Stockholm och krävde att Clark Olofsson skulle släppas fängelset och transporteras dit.
Clark Olofsson blev 78 år.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.