Joakim Nygård, Marcus Nilsson, Jacob de la Rose, Mikael Wikstrand och Linus Johansson är klara. I videon berättar FBK:s general manager Peter Jakobsson om hur det gick till – och att en drömspelare finns kvar att värva. Foto: TT

Drömlaget som blev verklighet för Färjestad: ”Matjord i fickorna”

Publicerad

Drömnamn efter drömnamn har skrivit på.

Färjestads trupp inför kommande säsong ser på pappret ut som ett guldlag.

– Vi har haft en del matjord i fickorna, säger Peter Jakobsson, general manager.

Först skrev pucktrollaren Marcus ”Lilliz” Nilsson på för Färjestad igen efter en säsong i Schweiz.

Därefter anslöt tidigare lagkaptenerna Mikael Wikstrand och Linus Johansson samt målkungen Joakim Nygård. I tisdags kväll blev det även officiellt att Arvikabördige tvåvägsspelaren Jacob de la Rose, med sju NHL-säsonger bakom sig, värvas till det värmländska stjärnbygget.

Välkomnar pressen

Färjestads general manager Peter Jakobsson är stolt över värvningarna och välkomnar samtidigt pressen det sätter på laget att leverera.

– Det är bara roligt att folk tycker att vi har ett spännande lag på gång. Vi har redan börjat diskutera hur vi ska hantera det här i ledarstaben, men jag spelar hellre med press och förväntningar på mig, säger han.

I videon berättar Peter Jakobsson om känslorna efter alla värvningar, hur de har lyckats knyta till sig spelarna och om det tillkommer ännu fler stora namn i truppen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.