Som SVT tidigare rapporterat har Värmlandstrafik återigen beslutat att tilldela det hårt kritiserade bolaget Trendtaxi att köra 57 av 89 bilar för för samhällstransporter i länet. Något som flera taxibolag överklagat. Det ärendet ligger i domstol för avgörande.
Taxibolaget Trendtaxi har tidigare fått sitt taxitrafiktillstånd indraget av Transportstyrelsen, som ansåg att ägaren inte var lämplig att bedriva taxitrafik.
– Nu har ju Trendtaxi ansökt om ett nytt trafiktillstånd och det blir ju avgörande för om de kan köra trafiken, säger Anders Wahlén,servicetrafikchef vid Värmlandstrafik.
Han vill inte ställa upp på en inspelad intervju med SVT.
– Avgörandet för tilldelningsbeslutet ligger i förvaltningsrätten och medan den processen pågår vill jag inte kommentera det mer än så här.
Bilar kördes av annat bolag – som också fått tillståndet återkallat
Enligt Transportstyrelsen har taxitrafiken, efter att Trendtaxi blev av med sitt taxitrafiktillstånd, körts av bolaget Spili Cab AB (som tidigare hette Trendtaxi Uppland) i Trendtaxis fordon och med Trendtaxis chaufförer.
Nu har också Spili Cab AB fått sitt taxitrafiktillstånd återkallat.
Vilken betydelse har det för vem som ska köra samhällstransporterna i Värmland?
– Det pågår överprövningar i domstol och om det visar sig att vi har gjort fel så är väl en möjlighet att vi får göra om tilldelningsbeslutet, säger Anders Wahlén.
Stoppades från att köra servicetrafik i Värmland
2020 stoppade Värmlandstrafik bolaget Trendtaxi från att köra servicetrafik i Värmland. Bland annat efter SVT Nyheter Värmlands avslöjande om att Trendtaxi fått sina trafiktillstånd indragna.
I Trendtaxis växel hänvisar man till ”chefen”, en man som av Transportstyrelsen, bedömdes olämplig att bedriva taxitrafik och som sedan dess inte står som vd för bolaget. Han uppges vara bortrest och kan inte nås för en kommentar.