När det började brinna igår var han tillsamman med några vänner i ett annat hus i kvarteret.
– Någon började skrika att det brann. När vi kom fram till huset stod lågorna rätt upp i skyn, vi kollade om folk hade kommit ut och vi fick hjälpa en granne, säger Tamer Alnoami.
Han berättar att han ringde 112 men de hade redan informationen om branden och hade skickat räddningsstyrkor.
– De sade att de skulle vara framme om cirka 15 minuter men jag tror att det tog 20 till 25 minuter, säger Tamer. De gjorde sitt bästa men det gick inte att stoppa branden fortsätter han.
Släckningsarbetet har pågått hela natten
Stor rykande ruin
Totalt evakuerades 18 personer varav fem barn. I sex av de åtta lägenheterna bodde asylsökande personer. Hela radhuslängan är nu en enda stor rykande ruin.
– De som bodde i lägenheten där branden startade har förlorat allt. Verkligen allt. En annan man skulle på möte med Migrationsverket idag och han har förlorat alla sina viktiga dokument som han skulle visa.
”Vill bara ha lugn och ro”
I natt fick Tamer och hans familj bo hos vänner, flera andra gjorde likadant medan någon fick flytta till asylboendet på Hotel Värmlandsporten. Tamer kommer från Jemen men har varit i Sverige i cirka ett och ett halvt år. Han fick besked om permanent uppehållstillstånd för en vecka sedan berättar han och han vill inte bo på ännu en flyktingförläggning nu.
– Vi behöver vara nära våra vänner nu, så vi kan få kläder av dem till exempel. Vi väntar på Migrationsverket nu och sedan får vi se vart vi ska ta vägen. Vi vill bara ha lugn och ro.
Vad tänker du kring branden nu?
– Sånt här händer, vi kan inte klaga – där vi kommer från är det värre. Alla har gjort sitt bästa, både polis och räddningstjänst, så tack gode gud, säger Tamer.