I dag meddelade Färjestad BK via Twitter att Jesse Virtanen utnyttjat en klausul i sitt kontrakt och nästa säsong kommer han att spela i KHL.
”Vi tackar Jesse för den här gången, önskar lycka till och hoppas på ett återseende någon gång framöver!” skriver hockeyklubben.
Efter en inledande säsong för Virtanen i Sverige 2017/2018 förlängde FBK kontraktet förra våren med två år, men nu står det alltså klart att han slutar.
I grundserien i SHL den gångna säsongen vann Virtanen backarnas poängliga med 41 poäng, varav sex mål och 35 assist på 52 matcher. Det räckte också till en fjärde plats i den totala poängligan i SHL.
Martin Johansson får förlängt
På torsdagsförmiddagen meddelade också Karlstadsklubben att de förlängt kontraktet med forwarden Martin Johansson med ett år.
– Vi vet vad Martin kan. Han har haft det struligt under säsongen men avslutade riktigt starkt. Där fick vi se vad Martin kan och vad han bidrar med till det här gänget. Vi är glada att ha Martin kvar hos oss och vi har en stor tilltro till att han kommer att göra en kanonsäsong när vi drar igång igen, säger sportchef Peter Jakobsson på FBK:s hemsida.