Gå direkt till textinnehållet
Räddningstjänst och ambulans vid misstänkt drunkning på Skutberget i Karlstad.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Räddningstjänst och ambulans fick larm om en misstänkt drunkning vid Skutberget i Karlstad. Foto: Sanna Wusou/SVT

Äldre man död i drunkningsolycka i Karlstad

Uppdaterad
Publicerad

En man i 80-årsåldern har omkommit efter en drunkningsolycka vid Skutberget i Karlstad och anhöriga är underrättade, enligt uppgifter från polisen.

En person larmade räddningstjänsten på måndagseftermiddagen sedan mannen gått för att bada men inte kommit tillbaka.

Mannen hittades i vattnet och fördes till sjukhus med ambulans, men vid 19-tiden meddelade polisen att han avlidit. Anhöriga till mannen är underrättade.

– Räddningsinsatser utfördes av räddningstjänst och sjukvårdspersonal på platsen och vidare på sjukhus, men hans liv gick inte att rädda säger Olga Åkerblad, vakthavande befäl.

Insatsledaren Thomas Hörnström berättar att det upplevs som att mannen befunnit sig vid olycksplatsen ensam.

– Inget sällskap var med honom och vi påbörjade HLR så fort han tagits upp på land, säger Hörnström.

Texten uppdateras

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.