Polisen utreder ett misstänkt mord i Glava. Foto: Bengt Andersson

Misstänkta mordet i Glava: Utredningen i väntläge

Uppdaterad
Publicerad

Polis och åklagare tror sig vet hur mordet på en 57-årig man i Glava gått till och vem som är skyldig, men just nu väntar man på besked om den tekniska bevisningen och dödsorsaken.

– Det kan ta några veckor till, säger åklagare Åklagare Magnus Feldt Håpnes.

Den 22 november hittades  den 57-årige mannen död i sin bostad i Glava utanför Arvika. Vid obduktionen fann man skador som gör att man misstänker att han bragts om livet. En förundersökning om mord inleddes och strax innan jul anhölls en man i 60-års åldern som skäligen misstänkt. Anhållandet hävdes dock efter några dagar i brist på bevis. Enligt åklagaren är mannen fortfarande misstänkt, men bevisning saknas.

– Vi har ett möjligt händelseförlopp och det är upp till mig att bevisa det, men i nuläget väntar vi på teknisk bevisning och ett slutgiltigt besked om dödsorsaken, säger åklagare Magnus Feldt Håpnes.  

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.