Gå direkt till textinnehållet
Expertkommentatorn PG Andersson reagerar på Oliver Solbergs avancemang till WRC nästa år.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hör expertkommentatorns reaktion på Oliver Solbergs nästa kliv i karriären. Foto: Peo Möller/TT

Oliver Solberg får chansen i WRC

Uppdaterad
Publicerad

Nu är det klart. Oliver Solberg går upp och kör högsta klassen, WRC, för Toyota nästa år.

– Många drömmar har gått i uppfyllelse för mig i år och jag är verkligen tacksam över att vara en del av det här fantastiska teamet, säger han i ett pressmeddelande.

Efter tre säsonger i WRC2, VM-titeln i september och ett utmärkt WRC-inhopp i Estland i juli får nu Oliver Solberg chansen att kliva upp i högsta rallyklassen med Toyota.

Beskedet om att han nästa år ska köra i huvudklassen kom på måndagsmorgonen vid Toyota Gazoo Racings presskonferens i Japan.

– Vi måste vara realistiska eftersom vi fortfarande har mycket att lära oss med Rally1-bilen, men vi ska ha kul och göra vårt bästa, säger Oliver Solberg i pressmeddelandet.

Rally-VM 2025

Texten kan komma att uppdateras.

Oliver Solberg firar känslosamt efter segern i rally-VM omgiven av team och supportrar.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Det var starka känslor i mål när Oliver Solberg säkrat segern i huvudklassen WRC i Estland i juli i år. Foto: TV4

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Rally-VM 2025

Mer i ämnet