Statsvetaren och valforskaren Thomas Denk har för Värmlandsnytts räkning analyserat resultatet från höstens val inför extravalet i mars. Enligt Thomas Denk är läget nu mycket osäkert.
– Ett extra val är ovanligt. Det finns en stor osäkerhet kring resultatet, och vilket utfall det leder till. Det är möjligt att det här valet kommer att vara den händelse som markerar ett nytt politiskt landskap med nya förutsättningar och skiljelinjer i svensk politik.
Enligt Thomas Denk kan det bli stora omkastningar på Värmlandsbänken. Marginalerna var mycket små när mandatfördelningen gjordes.
Socialdemokraterna tog det sista fasta mandatet vid valet. Thomas Denks analys visar att Moderaterna är det parti som ligger närmast till hands att ta över det om partiet ökar i det extra valet. Får socialdemokraterna samma resultat behöver Moderaterna öka med 3900 röster, eller cirka 1,8 procentenheter, för att ta det sista mandatet från Socialdemokraterna. Hagfors före detta kommunalråd, Mikael Dahlqvist (S), skulle då få lämna sin plats i riksdagen.
V och MP lösa
Utöver de fasta mandaten fick Värmland två så kallade utjämningsmandat. De tilldelades Vänsterpartiet och Miljöpartiet, som representeras av Håkan Svenneling (V), respektive Stina Bergström (MP).
Håkan Svenneling sitter på det sjunde av Vänsterpartiets elva utjämningsmandat. Enligt Thomas Denks analys räcker det att partiet backar med cirka 1000 röster, eller 0,5-0,7 procentenheter för att Håkan Svenneling ska förlora riksdagsplatsen.
Ännu sämre ser det ut för Miljöpartiets Stina Bergström. Backar partiet med 0,1 -0,2 procentenheter i Värmland, eller 250 röster, förlorar hon sin riksdagsplats enligt analysen.