Historien om schlagerväggen i Skara kan nu fått ett abrupt slut, då entrepenören Bert Karlsson förra veckan plockade ner och rullade ihop de fyra meter höga bilderna på schlagerartisterna Carola och Herreys, som prydde musikskolan Music Factory i centrala Skara. Och inte bara det – han sålde hela fastigheten.
– Jag har tagit ner dem. Jag har rullat ihop dem. Jag har lämnat stan, säger han till SVT Nyheter Väst.
Nej från kommunen
Bråket med Skara kommun har pågått sedan augusti, då kommunen avslog hans ansökan om permanent bygglov för det som var tänkt att bli ”Schlagerväggen” – totalt sex bilder på schlagerartisterna Carola, Herreys, Charlotte Perrelli, Friends, Fame och Chips.
– Vi tyckte att bilderna var för stora. Att då ge permanent bygglov skulle innebär att han skulle kunna sätta upp vad som helst sedan och det skulle kunna dominera stadsbilden på fel sätt, sade Björn Salgren(S), ordförande i Miljö och Byggnadsnämnden i samband med det.
Ville bygga på kommunens mark
Droppen som nu fick bägaren att rinna över för Bert Karlsson var att kommunen har sagt nej inte bara till schlagerbilderna, utan också att han ville bygga en glasveranda på kommunens mark.
– Det var ju inte bara bilderna, utan också att jag inte fick bygga en glasveranda och balkong på baksidan av huset. Det är så idiotiskt, de förstår inte värdet av det här, säger Bert Karlsson.
– Hela verandan skulle hamna på kommunens mark. Och det fanns inte en möjlighet till det, då huset gränsar till en liten park med glasskiosk och lekplats, säger Björn Salgren.
Ska sättas upp på schlagercamping
Istället har Bert Karlsson nu gett upp planerna på fastigheten och sålde förra veckan hela huset till ett av företagen som bedriver verksamhet i lokalerna, för omkring 15 miljoner kronor.
Istället är planen för bilderna att de ska pryda Bert Karlssons schlagerinspirerade camping i Ursand utanför Vänersborg.
– Jag har ju gjort campingen till ett schlagerland. Jag har schlagermuseum där också i restaurangen, gatorna har artistnamn och man kan bo i Carola eller Charlotte Perrellis hus, så planen är att jag ska sätta upp dem till våren.
Du har ju fajtats med kommunen ett bra tag, känns det som ett misslyckande nu när du flyttar?
– Nej, vill de inte ha det så skiter jag i det.