När hotet blev känt på torsdagsförmiddagen gjorde polisen bedömningen att det inte fanns någon risk för att hotet skulle sättas i verket, men tingsrätten bestämde trots det att utrymma byggnaden.
– Man gör det på eget bevåg och lugnt och sansat tömmer byggnaden, sa Thomas Fuxborg, polisens presstalesman.
”Orimligt antal som ska smälla”
Hotmejl skickades till tidningen Bohuslänningen och P4 Väst.
– Det finns ingen konkret tid i mejlen och är ett orimligt antal som ska smälla samtidigt. Vår bedöming är att det inte finns någon risk för verkställan, sa Thomas Fuxborg.
På eftermiddagen greps en man.
– Han är misstänkt för olaga hot, han ska höras så får vi se om misstankarna kvarstår efter det, säger Hans Jörgen Ostler.
Verksamhet återupptagits
Vid 13-tiden på torsdagen kunde verksamheten på tingsrätten återupptas.
– Vi har precis kommit tillbaka till vår lokaler, säger Anna Lyckestrand, säkerhetsansvarig vid Uddevalla tingsrätt.
Hur har personalen reagerat?
– De har reagerat lugnt och verksamheten fortsätter som vanlig.