Två mord, knivöverfall och skottlossning på restaurang. Händelser som inträffat i Borås på mindre än två veckor. Polisen ser i nuläget inga direkta samband, men det är en eskalering av våldet som nu oroar politikerna.
– Varje enskilt våldsdåd är naturligtvis ett våldsdåd för mycket och det kan vi från samhällets sida aldrig acceptera. Detta måste vara en prioriterad uppgift för såväl polisen som kommunen, säger Ulf Olsson (S), kommunstyrelsens ordförande i Borås.
Ett möte mellan kommunledningen och polisen om utvecklingen ska hållas i veckan som kommer.
– Vi måste få en analys av polisen och höra hur de ser på det som ägt rum. Därefter måste vi föra en dialog med dem om vad kommunen kan göra, säger Ulf Olsson.
Grova brott hittills i mars
Flera grova brott har skett i Borås bara under mars, i början av månaden sköts en man till döds på Hässleholmen, och i fredags i samma stadsdel, knivskars en ung man till döds. Senare på fredagen avlossades flera skott inne på en restaurang i centrala Borås när två gäng drabbade samman. Sent på lördagskvällen blev en kvinna i 25-årsåldern knivskuren i ryggen i stadsdelen Tullen.
– Det är klart man just nu känner en stor oro, säger Ulf Olsson.