Foto: SVT

”Det hördes en kraftig smäll och föremål flög i luften”

Uppdaterad
Publicerad

Flera personer har körts till sjukhus efter att en buss och spårvagn krockat vid en hållplats i Gamlestan i Göteborg. Christian Palmros som satt på spårvagnen hörde en kraftig smäll och såg föremål flyga utanför fönstret när fordonen krockade.

– Jag satt långt bak i vagnen, på väg hem, och hade inte märkt något konstigt när jag plötsligt kände att vi körde in i något. Jag trodde att vi hade kört på någon, säger han.

Alla på spårvagnen klarade sig utan större skador, men Christian känner sig skärrad och skakad efter händelsen.

Spårvagnsolycka i Göteborg

– Spårvagnsföraren ropade ut om någon var skadad, men det var det ingen som var. När vi kommer ut såg vi att bussen var intryckt och rutan krossad och det låg diesel över spårområdet.

Han såg minst en person dras ut från bussen och bäras iväg på bår av räddningspersonalen.

”Trodde bussen skulle hinna köra iväg”

Christian misstänker att olyckan inträffade för att spårvagnsförararen bedömde att bussen skulle hinna köra iväg från busshållplatsen innan spårvagnen hann fram.

Nu är både bussen och spårvagnen bortkörda och ersättningsbussar har satts in, men de är överfulla och Christian har inte fått någon mer information om vad som händer.

– Jag tror att alla var koncentrerade på bussen. Vi fick höra att vi skulle ställa oss på andra sidan gatan och vänta på ersättningsbussarna, säger han.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Spårvagnsolycka i Göteborg

Mer i ämnet