Gå direkt till textinnehållet
Håpets katedral i Fredrikstad i Norge. En stavkyrka med regnbågsfärgat plasttak.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Håpets katedral skall på turné i västsverige i sommar. En flytande kyrka, byggd av plastskräp, för alla – oavsett religion. Foto: Lars Wiklund/SVT

Flytande katedral byggd av skräp på turné längs Västkusten

Uppdaterad
Publicerad

Håpets katedral beskrivs bäst som en blandning mellan modern konst och en traditionell stavkyrka – fast flytande och byggd på en pråm.

I sommar skall den på bogseras på turné längs Västkusten. Allt för att skänka hopp.

Taket på katedralen är gjort av plastskräp som till stor del plockats i Bohuslän och som man gjort takpannor av.

Ursprungsidén är konstnären Solveig Egelands. Den är byggd 2017–2022 med stöd av bland annat norska kyrkan och många andra ideella krafter.

– Den visar att krokar vi arm kan vi vända det som är svårt till någonting bra, säger Henrik Frykberg, stiftsadjunkt vid Göteborg stift, och en av initiativtagarna till att ta Håpets katedral från norska Fredrikstad till Sverige.

Taket gjort av fiskelådor

När solen lyser in genom plasttaket, gjort av bland annat ilandflutna fiskelådor, blir golv och väggar regnbågsfärgade.

– Alla behöver hopp och alla kan bära på hopp, säger Åslaug Sødal Gabestad, rådgivare i Borgs stift som arbetar med Håpets katedral. 

Öppen för alla religioner

Tanken är att katedralen ska fungera som havet – gränslöst och något som binder samman människor, en symbol för samverkan kring social, ekonomisk och miljömässig hållbarhet. Öppen för alla åldrar, nationaliteter och religioner.

– Det är avgörande tror jag då vi bor i ett mångkulturellt och ett globaliserat samhälle, säger Henrik Frykberg.

På sommarturné

I sommar skall den bogseras från Norge ner längs Västkusten och förtöjas på fem orter i Sverige: Fjällbacka, Strömstad, Skärhamn, Uddevalla och Göteborg.

– Det är många unga som är rädda för framtiden. Det är som en sorts miljösorg. Då är det så otroligt roligt att den symboliken, och det hopp vi har byggt här kan flyttas och göras tillgänglig på andra ställen, säger Åslaug Sødal Gabestad.

Turnéplan för Håpets katedral

2–3/8: Fjällbacka

9–10/8: Uddevalla

16–17/8: Skärhamn

23–24/8: Göteborg/Klippan

30–31/8: Göteborg/Frihamnen

6–7/9: Strömstad

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.