Så sent som i söndags säkrade herrarna i Göteborgslaget Högsbo Basket en andraplats i Superettan genom att besegra Eskilstuna. På måndag kom chockbeskedet: det blir inga kvalmatcher för ettan och tvåan i Superettan. Klubbarnas ekonomi räcker i nuläget inte till. Enligt SBBF har beslutet tagits i samråde med klubbarnas ledningar.
Men Jonas Fredriksson, tränare för Högsbo Basket, är besviken.
– Vi var jätteinställda på att få spela. Vi var ju i tvåan förra året, tog oss upp i ettan och nu kommer det här, säger Jonas Fredriksson.
Inte bra att chansa
Svenska Basketbollförbundet har hearings med alla berörda klubbar och bedömer om de skulle klara elitsatsningen ekonomiskt och organisatoriskt.
– Det handlar om hur mycket en säsong kostar. Det kanske bara blir ett år, och det kan bli ett tråkigt år, säger Olle Lundén, elitansvarig på Svenska Basketbollförbundet.
Han menar att Högsbo Baskets ledning har visat förståelse för bedömningen.
– Det är inte bra för svensk basket om man chansar. Vår förhoppning är att basketen ska bli starkare i Sverige.
Den pågående granskningen av elitklubbarna avslutas i maj då styrelsen beslutar om vilka som ska ingå i Basketligan.
– Det är inte självklart för någon av klubbarna. Vi har sagt att det som mest blir elva lag, säger Olle Lundén.
Inte heller inför förra säsongen blev det någon kvalserie. Jonas Fredriksson i Högsbo Basket är kritisk till att beslutet från SBBF kommer så sent.
– Det har varit alldeles för segt. De måste skärpa till sig för att få en seriös verksamhet.
”Man är ju tävlingsmänniska”
Jonas Fredriksson säger att han har förståelse för att de ekonomiska ramarna ser helt annorlunda ut i Basketligan. Han tror att åtminstone ett par miljoner kronor extra hade behövts i budget för att värva nya spelare i den klass som krävs för elitspel.
– Men man är ju tävlingsmänniska. Vi hade kunnat köra med det laget vi har, säger Jonas Fredriksson.
Nu får Högsbo Basket och serievinnaren Solna fortsätta spel i Superettan.
Vad tror du ligger bakom framgångarna den här säsongen?
– Vi har ett roligt gäng, vi har tävlat varje match. Och vi har en amerikansk spelare som en sponsor betalar, säger Jonas Fredriksson.
Hur ser målsättningen ut nu för nästa säsong, när ni inte kan gå högre upp?
– Vi ska försöka vara så högt vi kan, förstås.