IFK-härvan – Samlad Selakovic anlände till rätten

Uppdaterad
Publicerad

Det var en samlad Stefan Selakovic som anlände till tingsrätten i Göteborg inför rättegången om klubbens skatteaffärer.

Ett stort pressuppbåd mötte honom och de andra anklagade. Nu ska det klarläggas om turerna kring hans och Peter Ijehs övergångar följde lagen eller ej.

Klubbens förre kassör Jan Nilsson och den förre klubbdirektören Mats Persson är åtalade för flera grova ekonomiska brott. Spelaren Stefan Selakovic är åtalad för bland annat grovt penninghäleri. Alla tre nekar till brott.

Enligt åtalet gjorde IFK Göteborg i december 2003 en fingerad löneutbetalning på drygt 1,2 miljoner kronor till nyförvärvet Peter Ijeh, som aldrig beskattades. Utbetalningen gjordes i form av aktier som Ijeh fick av Jan Nilsson. Denne anser att aktierna var en gåva.

-Peter Ijeh hade inte börjat spela i IFK om han inte hade fått den här ersättningen, sade överåklagare Gunnar Stetler i tingsrätten.

-För att det ska vara en gåva så krävs det en gåvoavsikt, alltså ingen motprestation.

Skulle regleras

Just orden gåva och ersättning för prestation var nyckelord i hans framställan. Åklagaren hävdar att Ijeh inte skulle fått de 1,2 miljonerna, om han inte kommit för att spela i IFK Göteborg.

Stetler anser att det fanns en överenskommelse mellan Jan Nilsson och IFK Göteborg, genom Mats Persson, om att Nilssons utlägg skulle regleras. Men man hade inte klart för sig hur det skulle ske. Vid den tiden fanns det planer på att klubben skulle starta ett riskkapitalbolag, och en tanke var att utlägget skulle kunna justeras i samband med det.

Enligt åklagaren fick Nilsson sin ersättning av klubben via Stefan Selakovic, i samband med att denne värvades till IFK inför säsongen 2005. Selakovics kontrakt gav honom 4,2 miljoner kronor netto i bonus, så kallad ”sign-on-fee”. Men Selakovic fick en nettoutbetalning på sex miljoner. Senare förde han över drygt 1,3 miljoner till Jan Nilsson.

Fängelse

Gunnar Stetler pekade i sin sakframställan på att Jan Nilsson betalade just denna summa till klubben, sedan han fått veta att Selakovic berättat i förhör om sin överföring. Detta skedde dagarna efter polistillslaget mot klubben och Selakovic i början av november 2005.

Men då hade skadan, alltså förlusten av 1,3 miljoner, redan inträffat för IFK Göteborg. Därmed är det juridiska villkoret för att se klubben som ett brottsoffer uppfyllt, enligt åklagaren.

-Nilsson ”läkte skadan” genom att betala tillbaka beloppet i efterhand, sade Stetler.

Maxstraffet för de aktuella brotten är fängelse i sex år. Gunnar Stetler har tidigare sagt att han väntar sig fängelse som påföljd för Mats Persson och Jan Nilsson, om rätten finner dem skyldiga. Stefan Selakovic anses ha spelat en mindre roll, som han letts in i av de båda huvudåtalade.

Platserna för åskådare och medierna var fullsatta när rättegången inleddes. (TT)

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.