Enligt uppgift från polisen ska mannen ha hittats på marken under linbanan efter att personal varit ute och letat.
Fallhöjden kan enligt polisen ha varit mellan 20 och 30 meter men möjligen kan ett buskage ha lindrat fallet.
Med ambulanshelikopter
– Mannen har förts med ambulanshelikopter till Norra Älvsborgs sjukhus och han var då talbar och sa att han hade smärtor i ryggen, säger polisens presstalesman Björ Blixter till Västnytt.
Enligt uppgift från folk på platsen så ska selen som mannen åkte i ha gått sönder. Den skadade mannen, som är i 30-års åldern, är fritidsledare och var där tillsammans med elever från skolan.
Linbanan är avspärrad
Barnen, som är i 12-15-årsåldern är chockade, och har tagits omhand av räddningstjänsten och ambulanspersonal.
En förundersökning om vållande till kroppskada har inletts och selen har tagits i beslag. Dessutom har linbanan spärrats av för en teknisk undersökning.
– Vi har tagit selen i beslag och förundersökningen får visa om någon kan ställas till svars och i så fall för vållande till kroppsskada, eller om det är fråga om en olyckshändelse, säger Fredrik Sätterman, inre befäl vid Trollhättepolisen.
Orsaken till olyckan ska utredas.
Linbanan, som kallas Ziplinan, är närmare 600 meter lång och går på några ställen 40 meter över marken.
Dalslands aktiviteters vd Kjell Johansson säger att den nu är stängd men har i övrigt inga kommentarer.