Mjölallergi tvingar konditorn Jonas att ge upp sin dröm

Publicerad

Eksem och blödande sår i händerna visade sig vara symtom på allergi mot mjöl. Nu tvingas därför konditorn Jonas Ottosson sälja sitt konditori i Tanum.

För drygt ett halvår sedan drabbades konditorn Jonas Ottosson av kliande eksem på händerna och fötterna. I början tänkte han inte så mycket på det, men när utslagen blev värre och började blöda förstod han att han drabbats av en konditors värsta farhåga – mjölallergi.

Sover dåligt

Jonas berättar att hans eksem kliar så mycket att han har svårt att sova.

– Jag tror inte jag har sovit en hel natt på ett halvår kanske, säger Jonas Ottosson.

Säljer konditoriet i Tanumshede

Jonas har försökt få bukt med sin allergi genom att exempelvis bära handskar när han är i kontakt med mjöl, men inget har hjälpt. Därför letar nu Jonas och hans fru Marie Osbeck, som också är delägare, efter nya ägare.

– Jag tycker det är sorgligt på många sätt, men det är ohållbart för honom att fortsätta med det här.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.