Gå direkt till textinnehållet
Person häller upp kaffe samt vy över avskogad regnskog och ensamt träd i Amazonas.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Kaffekonsumtionens inverkan på regnskogen har enligt forskarna på Chalmers flugit under radarn. Hör rådet om hur du kan tänka kring ditt kaffedrickande. Foto: SVT

Ny Chalmers-studie: Så hotar svenskarnas kaffedrickande regnskogen i Amazonas

Uppdaterad
Publicerad

Svenskarnas kaffedrickande spelar numera större roll för Amazonas avskogning än vårt köttätande. Det visar en rapport från Världsnaturfonden WWF i samarbete med Chalmers tekniska högskola och Stockholm Environment Institute.

– Jag tycker inte man ska sluta dricka kaffe, men som med all konsumtion så kan man tänka på hur mycket man dricker, säger Martin Persson, biträdande professor på Chalmers.

I studien Amazon Footprint Report 2025, som släppts i samband med klimatmötet COP30, har forskarna använt satellitbilder av markanvändningen i Amazonas och kopplat ihop dessa med data om jordbruksproduktionen och handelsflöden.

Martin Persson, biträdande professor på Chalmers och en av rapportens författare, menar att den breddar bilden av hotet mot regnskogen, eftersom det enligt honom är den mest utförliga studien av vad som driver Amazonas avskogning hittills.

– Avskogningen för kaffe har ökat ganska dramatiskt de senaste 10 åren, säger han.

Anledningen till studiens resultat menar han beror dels på att den rent geografiskt går ner på väldigt lokal nivå – i många fall ända ner på kommunnivå – dels på att den inkluderar all jordbruksproduktion i regionen och kopplingen både till lokal och global konsumtion.

Kaffe har gått om nötkött

Enligt rapporten bidrar expansionen av boskapsskötsel mest till skövlingen, följt av sojaodling till djurfoder. För svensk del beräknas dock konsumtionen av kaffe sedan flera år ha haft en högre påverkan på Amazonas avskogning än konsumtionen av soja.

Enligt den senaste mätningen från 2022 har kaffe nu även gått om nötkött i tabellen och är därmed den importerade produkt som påverkar avskogningen mest.

2022 bidrog den svenska kaffekonsumtionen till att 331 hektar regnskog avverkades i Amazonas. Motsvarande siffra för nötkött är 236 hektar.

– Som konsument kan man försöka köpa hållbarhetscertifierat kaffe. Sen kan företagen ta ansvar också och ha koll på var de varor man delar kommer ifrån, säger Martin Persson.

2022 bidrog konsumtionen av kaffe i Sverige till att 331 hektar regnskog avverkades i Amazonas. Pressbild. Foto: Tom Fisk/Pexels

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.