Nya besvär hos personalen på Näl
För ett år sedan sökte sex anställda på Näl vård på grund av andningsproblem. Stabsläge infördes och operationer fick ställas in. Nu har personalen fått liknande besvär igen.
Det var för ett år sedan som luftkvaliteten på operation var såpass dålig att sex anställda fick uppsöka vård. Idag, ett år senare, är problemen tillbaka.
– Det har varit personer som har haft besvär sedan 2014 när vi hade stora mögelproblem på avdelningen, säger Niklas Claesson, kommunikationschef i NU-sjukvården till P4 Väst.
Läs mer här: Stabsläge på NÄL – flera personer mystiskt sjuka
”Vi vet inte hur farligt det är”
Några personer har fått reaktioner som stickningar i halsen. Hur farlig luften är för de anställda kan inte Claesson svara på.
– Vi vet inte hur farligt det är, för vi gör kontinuerligt analyser av luftkvaliteten, och inget onormalt har påvisats, säger Niklas Claesson.
I nuläget har justeringar gjorts på ventilationen och förändringar har skett i lokalerna. De anställda med besvär har omplacerats, men de andra jobbar kvar.
– Arbetsmiljön är säker att vistas i. Men om personer får reaktioner måste vi fortsätta att analysera det. Vi släpper inte det här, säger Niklas Claesson.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.