Rignäs kan bli utan fallskärm

Uppdaterad
Publicerad

I tisdags fick Bertil Rignäs sparken från sitt jobb som vd för Bostadsbolaget i Göteborg. Men fallskärmen på fyra drygt fyra miljoner kronor hänger löst om han fälls för brott. Det säger en arbetsrättsexpert och jurist som Västnytt pratat med.

– Fälls han för brott så är det ett bevis för förtroendemissbruk, och då finns det ingen anledning att betala avgångsvederlag, säger Tommy Iseskog, arbetsrättsexpert och jurist.

Tommy Iseskoghar läst igenom anställningsavtalet mellan Bostadsbolaget och den sparkade VD:n Bertil Rignäs. Utifrån det som står i avtalet så ska det enligt honom inte betalas ut något avgångsvederlag om Bertil Rignäs fälls för brott efter kvitto-skandalen, som avslöjades i Uppdrag Granskning i förra veckan. Det handlar i det här fallet om drygt fyra miljoner kronor. Men trots avtalet så kanske det är en linje som Bostadsbolagets styrelse inte väljer att följa.

– Då blir det en juridisk fråga. Och då ska juridiska företrädare för Rignäs och företaget lösa tvisten om hur avtalet ska tillämpas, säger Stefan Kristiansson, ordförande för Bostadsbolagets styrelse.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Kvittoskandal i Göteborgs kommun

Mer i ämnet