Så skyddas den nya Pliktavalen i Slottsskogen efter två bränder

Uppdaterad
Publicerad

Två gånger har den populära trävalen på lekplatsen Plikta brunnit ner. Men nu är det sluteldat, tycker Göteborgs stad. Den nya valen är byggd i ett flamsäkert material, nattvakter och fler säkerhetsåtgärder kan införas.

Hör Per Åberg, strategisk förvaltare i Slottsskogen berätta om hur man nu skyddar valen

En ny Plikta-val är på plats efter att den förra brändes ner i september förra året. Men den här gången ska inte valen komma till att brännas ner som den gjort två gånger innan.

– Vi har förstått lekvärdet och betydelsen för valen i Plikta. Från min sida var det därför ingen tvekan om att vi måste bygga upp den igen, säger Per Åberg, strategisk förvaltare i Slottsskogen

Säkerhetsvakter och bättre belysning

Den nya valen är byggd i ett trä som motstår eld bättre och i färgen har man blandat ner flamskydd. Förutom detta kommer valen få sällskap nattetid av säkerhetsvakter. Man har även förbättrat belysningen på platsen.

Men fler åtgärder kan komma att vidtas.

– Vi ser även över när det gäller belysning av valen och vi kommer även titta på det här med ljudskrämmor. Här ska vi försöka hitta ett sorl av människor som går förbi eller kanske ljudet av en val, säger Per Åberg.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.