– Det stämmer att vi har ett ärende som rör vårt verksamhetsområde, säger Karl Melin, presschef på Säkerhetspolisen till SVT Nyheter Väst.
När Säpo kopplas in handlar det om brott som hotar landets säkerhet. Exempel är spionage och terrorism. Det kan också vara brott mot myndigheter, ideologiskt motiverade brott som hotar demokratiska funktioner eller brott mot så kallad skyddsvärd verksamhet – exempelvis polishus och försvarsanläggningar.
Men vad det handlar om i detta fall vill Säpo inte säga något om.
– I övrigt har jag svårt att gå in på det här eftersom det råder förundersökningssekretess och då ärendet behandlas av åklagaren för riksenheten för säkerhetsmål.
Denne åklagare är Mats Ljunqvist, men han vill inte uttala sig alls om vad ärendet handlar om, vilka omständigheter som finns kring ärendet eller hur bevisläget ser ut.
– Alla inblandade har totalt yppandeförbud, säger han.
Personen greps i Göteborg på tisdagen, något som GT var först med att rapportera om.
LÄS MER: Fotograferade byggnader – greps för grovt olaga intrång