Enligt SJ var lokförarbrist i kombination med ett banarbete som gjorde att bolaget valde att inte köra på Västkustbanan under sommaren Banarbetet i fråga är en del av bygget av Västlänken under Göteborg.
Under sommaren trafikerade endast Öresundstågen mellan Göteborg och Skåne. Men nu meddelar SJ att de ska börja köra sina snabbtåg igen. Tågen kör varje dag och från Göteborg till Malmö och resan förväntas ta 2 timmar och 35 minuter.
Banarbeten i Lund påverkar
I September, mellan vecka 38 och 39 pågår utbyggen av spåren, vilket kommer påverka tågtrafiken mellan Göteborg och Malmö.
– Vi vet ännu inte om vi kommer kunna leda om tågen och köra en annan väg, eller om det blir ersättningsbussar, säger Jonas Olsson, presskommunikatör på SJ.
Efter vecka 39 ska tågen kunna köra enligt tidtabell.