Volvo raggar investerare

Uppdaterad
Publicerad

Volvo Cars ger sig in på obligationsmarknaden för första gången i biltillverkarens 89-åriga historia.

Volvo Cars ger sig in på obligationsmarknaden för första gången i biltillverkarens 89-åriga historia, skriver bolaget i ett pressmeddelande. Planen är att dra in 500 miljoner euro, vilket motsvarar cirka 4,6 miljarder kronor.

I början på nästa vecka ska Volvo Cars presentera sig för möjliga investerare. Pengarna är inte riktade mot något enskilt projekt, enligt företagets presstalesperson Stefan Elfström.

Volvo Cars

– Syftet är att få högre diversifiering och flexibilitet i företagets finansiering, säger han till Dagens Industri.

Volvo Cars vände en förlust till vinst på drygt tre miljarder under årets första kvartal, enligt den delårsrapport som presenterades tidigare i veckan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Volvo Cars

Mer i ämnet