Foto: SVT

23-åring döms till åtta års fängelse för mordförsök

Uppdaterad
Publicerad

Åtta års fängelse, det är det straff som den 23-åring som stått åtalad för mordförsöket på Ålidhem i augusti, döms till.

Det var den 19 augusti som 23-åringen försökte döda en 19-åring på Ålidhem i Umeå. Det genom att skjuta honom i magen med ett vapen, kaliber 9 millimeter, ett skott som medförde livshotande skador på tarmarna. Omedelbart efter att han skjutit 19-åringen riktade han vapnet mot 19-åringens kamrater för att skrämma dem.

Kulan gick genom tarmarna

Av rättsintyg, förhör med specialist i rättsmedicin och övrig utredning finner tingsrätten utrett att kulan gått in i buken, genom tunn- och tjocktarm och slutligen stannat i underhudsfettet. Även om vapnet efter skottdramat aldrig har återfunnits har rättsintyget visat att skottskadan i buken innebar livshotande skador.

Mordförsök på Ålidhem

23-åringen har förnekat det han stått åtalad för och förklarat att han inte vet vad han gjorde den aktuella kvällen. Han har även uppgett att han inte har något med saken att göra.

Döms till åtta års fängelse

23-åringen döms till åtta års fängelse för försök till mord samt grovt olaga hot. Han döms även att betala 137.500 kronor i skadestånd till offret och 25.000 kronor i skadestånd till den kamrat som han direkt efter skjutningen riktat sitt vapen mot och därmed hotat. Två personer stod åtalade misstänkta för skyddande av brottsling. Den ena av dem, en 22-årig man, döms till villkorlig dom med samhällstjänst 75 timmar för att ha hållit 23-åringen gömd i sin lägenhet efter skottdramat. Den andra frikänns från misstankarna.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Mordförsök på Ålidhem

Mer i ämnet