Jackie Arklöv har under sin tid i fängelset målat många tavlor som en del av sin rehabilitering. Och det var efter önskemål från Jackie Arklövs familj som Ankarsunds intresseföreningen beslutade att ställa ut tavlorna i Storumans Folkets hus under Storumandagarna.
– Vi fick en stilla fråga av Jackies föräldrar att ställa ut konsten och vi har verkligen haft många och långa diskussioner innan vi tog det här beslutet, säger Hans Edlund ordförande i Ankarsunds Intresseförening.
Arklöv avtjänar ett livstidsstraff för polismorden och grovt folkrättsbrott i Bosnien och Hans Edlund förstår att det utställningen kan väcka upprörda känslor.
– I tidningsrubrikerna målas en ensidig bild upp av Jackie Arklöv som polismördare men vi som bor här känner en annan sida. Tavlorna är fina och är en del av hans rehabilitering som visar positiva resultat säger Hans Edlund