Emmy Zetterberg och Anette Granström Foto: SVT

Tältade utanför butik – för en pulsklocka

Uppdaterad
Publicerad

Idag öppnar sport- och vildmarksbutiken XXL på Ersboda i Umeå. Drygt 20 personer sov utanför butiken i tält för att komma in först.

Patrik Wikström och Per Sandberg började köa igår vid åtta på kvällen.

– Jag ska köpa en pulsklocka och en GPS. Det finns bara några, säger Patrik Wikström

Korvgrillning utanför tältet

Det var drygt 20 personer som sov utanför butiken för att vara först in.

– Natten har varit bra. Vi hade lite korvgrillning igår kväll. Natten har varit helt okej. Vi överlevde men sov kanske inte optimalt.

”Man blir lite tävlingsinriktad”

När SVT Nyheter Västerbotten besökte camparna vid 06:00, då var det bara en timme kvar innan öppningen. Emmy Zetterberg, Anette Granström och Malin Österman hade då köat i ungefär tio timmar.

– Man blir lite tävlingsinriktad. Det här är en upplevelse i sig, säger Anette Granström.

–Det är andra gången jag gör det här, säger Malin Österman, som är från Stockholm men studerar i Umeå.

Är ni köpgalna?

– Nej, det skulle jag nog inte säga, men vi gillar erbjudanden, säger Anette.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.