Dement föll handlöst

Uppdaterad
Publicerad

Under tiden på sjukhuset föll en dement patienten handlöst från sängen med flera frakturer som följd. Detta trots att det fanns en rekommendation om rörelselarm och en låg säng, men rekommendationen hade inte följts.

Patienten lades in på Skellefteå lasarett för bedömning då patienten bland annat var orolig och hade en ökad risk för att falla.

Sjukhuset får nu kritik av Socialstyrelsen, som kräver flera åtgärder när det gäller bland annat kontroll av bemanningsnivå och samverkan mellan personalen.

Rebecca Göransson

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.