Katarina Hampusson som är förälder till barn på Bråns skola är bedrövad över hur kommunfullmäktigemötet i Vännäs sköttes under måndagen.
– Det känns lite som ett nackskott. Det är väldigt klantigt att gå mitt under ett mötesförfarande, säger Katarina Hampusson, förälder, och deltagare i folkinitiativet.
Göte Eriksson som har barn i Pengsjö skola håller med om att det är en stor besvikelse.
– Det här är sånt som inte får hända. De som sitter ska känna till regelverket, annars kolla upp det. Men framförallt är jag besviken på de som inte vill genomföra en folkomröstning. Helt klart ett svek mot demokratin, menar Göte Eriksson.
Borde ha uppmärksammats
Katarina Hampusson är inte bara besviken på centerns ledamot Ing-Marie Lindqvist som lämnade mötet utan att ha koll på reglerna, utan också på presidiet som inte tydligare uppmärksammade mötesdeltagarna om vad som höll på att hända.
– Jag har inte ord för hur bedrövligt det som skedde är, men jag kan tycka att mötesordföranden borde ha sagt till och förklarat vad det innebar att Ing-Marie lämnade mötet. Varför inte hjälpa till?
Helt centerns ansvar
Mötesordförande Lars Lilja (S) lägger dock över allt ansvar på Centerpartiet.
– Det är otroligt klantigt. De har varit med så pass länge att de borde veta hur det här går till.
Ett medborgarförakt
Att byskolorna skulle läggas ner är däremot inget som förvånar Katarina Hampusson.
– Politiken har hela tiden vägrat ta dialogen med medborgarna. Men att det nu inte ens låter oss komma till tals genom en folkomröstning, trots att folkinitiativet utgörs av folk från hela kommunen. Det kallar jag medborgarförakt.