Familj i Norsjö utvisas efter lagändring – får stort stöd: ”Måste protestera”
Den kristna familjen Ghorbani-Masoudi från Iran har bott i Norsjö i sju år. Nu måste de lämna landet inom tre veckor, enligt ett besked från Migrationsverket. Beslutet har väckt starka känslor i deras hemkommun Norsjö – både protestlistor och insamlingar har dragit igång.
– Vi behöver varje person som har etablerat sig här och gör ett bra jobb, säger Lars-Åke Holmgren, gruppledare för Kristdemokraterna.
Sara Ghorbani, Farhood Masoudi och deras son Parham kom till Norsjö år 2018. Sara arbetar på ett städbolag, Farhood inom hemtjänsten och deras 14-årige son går i högstadiet på Norsjöskolan.
– Vad ska jag göra i Iran? Jag kan inte språket, kan inte skriva det heller och de spelar inte hockey där, säger sonen Parham Masoudi.
Efter att lagen om spårbyte ändrades i våras, står de nu inför utvisning och har bara några veckor på sig att lämna landet. Lagändringen innebar att den som tidigare fått avslag på sin asylansökan inte längre kan få ett förlängt uppehållstillstånd på grund av arbete.
Familjen anser sig inte kunna återvända till Iran på grund av risken för förföljelse efter att ha konverterat till kristendom.
– De sa att om ni klarar er själva, hittar jobb och lär er språket kan ni stanna. Men sedan ändrades reglerna och vi måste lämna landet. Vi har ju vårt liv här, säger Farhood Masoudi.
Väcker engagemang
Utvisningen har väckt starka känslor i den lilla kommunen, där befolkningen har minskat med över hundra personer under året. Familjen har tänkt överklaga utvisningsbeslutet och Pingstkyrkan i Norsjö har startat en insamling för att hjälpa dem med advokatkostnaderna.
– Alla gör vad de kan, men det hjälper inte, säger Parham.
Även de flesta ledande politikerna i kommunen protesterar mot utvisningen – och har skickat brev till migrationsministern.
– Att människor som är fullt etablerade på alla sätt och vis, har jobb, hus, bil och pratar bra svenska ska utvisas, det är varken mänskligt eller människovärdigt, säger Lars-Åke Holmgren (KD) som sitter i kommunstyrelsen.
Försvarar lagändringen
I ett mejl till SVT Nyheter Västerbotten skriver migrationsminister Johan Forssell (M) att systemet med spårbyte kritiserats av olika myndigheter under många år då det medförde risker för fusk, missbruk och att människor utnyttjas. Därför fanns ett blocköverskridande stöd i riksdagen för att avskaffa systemet.
– Jag vill samtidigt understryka att den som tidigare fått ett tidsbegränsat uppehållstillstånd genom spårbytet kan ansöka om ett nytt arbetstillstånd som arbetskraftsinvandrare och därigenom kunna fortsätta arbeta i Sverige, skriver Forssell.
Vad menas med spårbyte?
- Huvudregeln för att få uppehålls- och arbetstillstånd är att man har ansökt om och fått sitt tillstånd innan man kommer till Sverige. Personer som har fått avslag på sin asylansökan har däremot kunnat ansöka om uppehålls- och arbetstillstånd på grund av anställning utan att lämna Sverige, och därmed ”byta spår” från asyl till arbete.
- Från och med den 1 april så togs den möjligheten bort, det är cirka 4 700 personer i Sverige som berörs av spårbyte.
Källa: Migrationsverket
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.