Gå direkt till textinnehållet
Syskonen Sixten och Tuva mumsade på marsgodis och tittade på tavlor. Foto: Julia Hedlund/SVT

Följ med till drömvärlden Mars Utopia

Uppdaterad
Publicerad

Smak, lukt, syn, hörsel och känsel, utställningen Mars Utopia utmanar dina sinnen. Under tisdagen var det öppet hus på Umevatoriet i Umeå. Böris Helena Matsson, bosatt i Öre, är den kreativa hjärnan bakom utställningen.

På tisdagskvällen hade utställningen öppet hus och det var flera barn och vuxna som kom dit för att smaska på marsgodis och upptäcka utställningen som är en berättelse om en forskare som landstiger på Mars 10.000–100.000 år in i framtiden. 

Små besökare med stor fantasi

Tuva Eliasson-Forsgren, 6 år, var på utställningen och hon fick en favorittavla.

– Det är som att ägget far mot jorden också är det rök runt ägget, förklarar hon och pekar på tavlan.

Tuva Eliasson-Forsgren, 6 år, fick en favorittavla. Foto: SVT
Foto: SVT/Julia Hedlund

Tagit hjälp av regn och rusk

För 6 år sedan började projektet med utställningen, Mars Utopia blev liggande på arbetsbordet under en tid tills det blev mycket prat om just planeten Mars och Matssons planer sattes i verk igen.

– Jag sågade och bankade ramarna med hammare och spik och lät dem ligga i regn och rusk, för att få dem att se så slitna och gamla ut som möjligt. Papperet knölade jag ner i kaffe och rödvin för att få dem att se ut som gamla pergament, säger hon.

Konst och rymdintresserade

Utställningen visas upp på Umevatoriet i Umeå, i år fyllde Umevatoriet 10 år läs mer om det här. Att Böris Helena Matsson visar sin konst just där beror på att hon besökte en föreläsning de ordnade och passade på att fråga personalen om hon kunde få ställa ut och så tog samarbetet fart.

– Det är så häftigt att jag fått ställa ut i deras vetenskapliga miljö, jag lockar konstintresserade och de lockar rymdintresserade, förklarar Böris Helena Matsson.

Aktuell med barnbok

Medan Böris Helena Matsson jobbade med utställningen så skrev hon även på boken Odjursnatt som kommer att släppas i höst. Att berätta är något hon älskar, oavsett om det riktar sig till barn eller vuxna.

– Kopplingen mellan boken och utställningen är att jag jobbat med båda projekten sida vid sida och medan odjursnatt är en saga för barn, så kan man säga att Mars Utopia är en saga för vuxna, förklarar hon.

Musikern Helena Sandström från Umeå har skapat musiken till utställningen, till sin hjälp hade hon Magnus Ekholm från Norrbottens Big Band och Linda Ulfsdotter från Maliika. Sandström har utgått från texter och målningar för att få samma känsla även i musiken.

Har sitt namn på Mars

Böris Helena Matsson har länge haft ett intresse för rymden, alla tavlor i utställningen är döpta efter verkliga platser på Mars och det finns även en karta över ett terraformerat mars där man ser forskarens vandring. Helenas namn finns även på ett microchip som idag ligger i en liten kapsel i närheten av platserna. Det var NASA (USA:s federala myndighet för luft- och rymdfart) som erbjöd den möjligheten i våras.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.