Första badbussen till nydalabadet

Uppdaterad
Publicerad

Nu startas en busslinje mellan centrala Umeå och Nydalaområdet där utomhusbadet Umeå lagun finns. Första turen avgår från centrum på tisdagen.

Det är näringsidkarna i centrum, länstrafiken och Umeå kommun som dragit igång badbussen för att öka tillgängligheten till Umeås utomhusbad på Nydala-området. Det tempererade kommunägda utomhusbadet Umeå lagun drivs av företaget Medley, och besöksantalet styrs i stor utsträckning av vädret. En bra busslinje från centrum kan öka besökssiffrorna.

– Vi är otroligt väderberoende. Det är bra med folk när det soligt, tomt när det regnar, säger Medleys platschef i Umeå Göran Åkre till Västerbottensnytt.

Bussen ska göra 279 turer per vecka till Umeå lagun. Den som vill bada sent på kvällen kan åka tillbaka mot centrum med sista bussen klockan två på natten.

– Generellt sett är det svårt att ta sig hit om man inte har cykel eller bil, man ska se det här som en turistgrej, säger Göran Åkre.

Umeå lagun fyller tio år i sommar. Fjolåret var det sämsta någonsin besöksmässigt med mellan 35 000 och 37 000 besökare. Toppåret hade badanläggning 55 000 besökare, genomsnittet under de tio åren är cirka 42 000, enligt Göran Åkre.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.