Fyra larm om blottare i Vännäs – polisen utreder samband
I helgen har en kvinna i Vännäs anmält att en man blottat sig för henne utomhus. Det här är den fjärde incidenten på kort tid men polisen tror att det finns ett mörkertal.
När polisen kom till platsen i fredags kväll var inte mannen kvar. Man pratade med kvinnan som larmat och andra personer och upprättade en anmälan gällande sexuellt ofredande.
Polis utreder samband
Polisen utreder nu om det kan finnas ett samband bakom de fyra ofredandena. Polisen tror att det finns ett mörkertal och uppmanar därför att anmäla om man blivit utsatt för brott.
Flera boende i Vännäs säger att det är fler polisbilar än vanligt på plats.
13-åriga Saga: ”Äckligt”
13-åriga Saga Lundqvist tycker att det är äckligt med en misstänkt blottare och hennes kompis Signe Nilsson håller med.
– Det är ganska obehagligt, säger Signe till SVT.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.