Han tog fast trippelmördaren

Uppdaterad
Publicerad

När den 21-årige man som är misstänkt för trippelmordet i Härnösand försökte fly landet fångades han av fartygsagenten Anders Östman.

– I mitt jobb ingår att lösa den här typen av problem, säger Anders Östman, som bor i Umeå, och jobbar som agent åt flera rederier.

Besättningen på ett av rederierna upptäckte 21-åringen när han försökte smyga ombord på fartyget Siegfried Lehmann i Holmsund. Då ringde fartygets kapten upp Anders och berättade att 21-åringen uppgett att han var inspektör. Men han kunde inte berätta vad han skulle inspektera. Eftersom 21-åringen inte kunde visa legitimation hölls han kvar av kaptenen. När Anders Östman kom till platsen försökte 21-åringen smita.

– Jag tryckte ned honom och sa att han skulle sitta kvar och vara tyst tills polisen kom, säger Anders Östman till Västerbottensnytt.

Karin Wiechel

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.