-Jag ville fullfölja säsongen men har kommit fram till att det inte är värt risken, säger Hanna, som tackade nej till landslaget i år men som har fortsatt spela i Umeå IK.
En efterhängsen knäskada fick henne att sluta. Hon är en av Sveriges bästa spelare genom tiderna med flest landslagsmål – 72 på 129 landskamper. Hon har gjort tre OS och tre VM och har sju SM-guld med UIK.
En av Sveriges främsta damfotbollsspelare genom tiderna, Hanna Ljungberg, lägger av på grund av ännu en skada, det meddelade hon på en presskonferens på torsdagen.
– Jag hade velat fullfölja och spela klart i höst men det är inte värt det, förklarade Hanna Ljungberg, som har haft några tuffa dagar efter beskedet.
Ny knäskada
Den 30-åriga anfallaren tackade nej till landslaget i år, men har fortsatt i Umeå IK. Men ännu en knäskada gör att en av Sveriges bästa spelare genom tiderna avslutar karriären med omedelbar verkan.
Det var mot Sunnanå den 5 juli som Ljungberg fick en vridning i knät. En undersökning visade att knäts korsband var av – för andra gången. Ytterligare påfrestningar hade kunnat kunnat leda till invaliditet.
Hanna Ljungberg har i sin karriär varit en av de största spelare i både klubblaget Umeå IK och i landslaget. Hon började i UIK redan 1998 och har sedan dess hunnit med 227 allsvenska matcher. Hon gjorde sig snabbt känd som en mycket målfarlig anfallare och hann med att göra hela 196 mål i allsvenskan.
Diamantbollen 2002
Ljungberg har dessutom dominerat i landslaget och har som bäst ett VM-silver från 2003 på sin meritlista. 2002 tilldelades hon Diamantbollen som Sveriges bästa damfotbollsspelare.
– Ingen spelare kan ersätta Hanna, men nu gäller det att andra kliver fram, säger Umeå IK:s tränare Mika Sankala.
Ljungberg är den som gjort flest landslagsmål, 72 mål på 129 landskamper. Hon har varit med i fyra OS och tre VM och fick Diamantbollen 2002.
Landslagskarrirären tog slut i samband med OS förra året när Ljungberg skadades i låret.
Dennerby beklagar
Sveriges förbundskapten Thomas Dennerby beklagar det faktum att
Ljungberg tvingas ge upp fotbollen pga skadeproblem.
– Det är jättetråkigt att behöva sluta för att man är skadad, och inte för att motivationen brister eller för att man vill bilda familj eller så, säger han till SVT Sport.
Dennerby har haft regelbunden kontakt med Hanna under sommaren.
– Jag har förstått att knäskadan är allvarligare än vad man först trott.
”Betytt oerhört mycket”
Han kan inte nog berömma Hanna som person och som fotbollsspelare:
– Hanna har betytt oerhört mycket för svensk fotobll och har varit en förebild både på och utanför planen.
– Hon har alltid varit oerhört professionell i allt hon företagit sig. Alltid extremt vältränad och alltid kommit väl förberedd till matcher och träning.
Östberg förstår Ljungberg
SVT:s nya fotbollsexpert och Hanna Ljungbergs mångåriga vän, Frida
Östberg, tycker det är tråkigt att Hanna lägger av men tycker att man måste respektera hennes beslut.
– Jag tror hon gör helt rätt som slutar med tanke på det skaderegister hon har, säger Östberg till SVT.
Hon säger att det varit en ära att få spela med Hanna under så många år.
– Hanna är en av våra allra främsta spelare genom alla tider. Man
har varit bortskämd som fått spela med henne. Som forwards har hon och ”Vickan” varit riktiga klass-spelare.
SVT
Hanna Ljungberg
Född: 8 januari 1979 i Umeå.
Längd: 160 cm.
Vikt: 57 kg.
Klubb: Umeå IK (12 säsonger)
Tidigare klubbar: Mariehem, Sunnanå (2 allsvenska säs.).
Landslagsdebut: 2 juni, 1996, Spanien-Sverige 0-8.
Antal landskamper: 130.
Antal landslagsmål: 72 (flest genom tiderna)
Främsta meriter: Sju SM-guld samt 2 segrar i Women's cup med Umeå. Tre OS, VM-silver 2003, EM-silver 2001. Vann Diamantbollen 2002 då hon utsågs till Sveriges främste spelare.
Målrekord i Allsvenskan 2002 med 39 mål
Aktuell: Har meddelat att hon lägger av med fotbollen.
Källa: TT/UIK