Hotellet som blev en hoppbacke

Uppdaterad
Publicerad

När Ralph Erskine för 65 år sedan ritade hotell Borgafjäll fanns ingen skidlift i byn. Istället utformade han taket som en skidbacke för turisterna.

Helgen som avslutade påsklovet så fick hotelltaket också användas just för skidåkning, fast på ett lite annorlunda sätt.

Byggt för skidåkning

– Taket är ju byggt för att åka skidor på. Det var ju arkitekten Ralph Erskines urpsrungstanke så vi tänkte gå tillbaka till den,  säger Freja Elvin-Nowak.

Hon är tävlingsledare för Borga Roof Battle som avgjordes på lördagen. Tävlingen går ut på att göra så fräcka hopp som möjligt från starten högst uppe på hotelltaket i Borgafjäll.

Är det inte farligt?

Runt tio stycken ska tävla och den som vågar mest blir vinnaren.

– Skidåkning innebär alltid en risk men åkarna är så duktiga att det inte är någon fara, säger Frida Elvin-Nowak

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.