Gå direkt till textinnehållet
Tre hockeyfans i Umeå och Skellefteå intervjuas om läktarsång om motståndarna

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Är det okej att sjunga att man hatar motståndarna? Starta klippet för att se vad hockeyfans i Umeå och Skellefteå tycker. Foto: SVT

Hat eller hatkärlek mellan Skellefteå och Björklöven?

Publicerad

Både Skellefteå AIK och Björklövens fans har under alla åren utan ”riktiga” derbyn sjungit om hur de hatar varandra.

Nu väntar nya derbymatcher – samtidigt som tonen på läktaren är omstridd.

Skellefteå AIK och Björklöven har spelat i olika hockeyligor i årtionden. Trots det har fansen hållit rivaliteten vid liv. När Björklöven nu tagit steget upp i SHL går snacket bland Skellefteå-supportrarna om fyra enkla vinster nästa säsong.

– Det blir riktigt kul, med bra derbyn, säger Eric Öqvist i Skellefteå.

Björklöven tillbaka i SHL

Samtidigt väcks frågan om ramsorna borde skrotas.

Se vad fansen tycker om hatfulla ramsor i klippet ovan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Björklöven tillbaka i SHL

Mer i ämnet