En patient drabbades av en massiv blödning under en operation på Norrlands universitetssjukhus. Det innebar en betydande risk och förlängd vårdtid för patienten och händelsen har Lex Maria anmälts. Kirurgen som var ansvarig är avstängd från all kirurgi vid avdelningen.
Efter utredningen kommer det alltid vara två specialister i operationssalen. Inspektionen för vård och omsorg beslutar att inte vidta några ytterligare åtgärder eftersom avdelningen nu anses ha åtgärdat det som tidigare saknades. Sjukhuset ska följa upp händelsen genom att göra stickprov.
Åtgärder saknades sedan 2015
2015 anmäldes en liknande händelse men trots det saknades relevanta åtgärder. IVO noterar också att de i sin löpande tillsyn kan komma att följa upp detta ytterligare.