Länsstyrelsen anklagas för tjänstemannavälde

Uppdaterad
Publicerad

Sedan flera år tillbaka har Länsstyrelsen, via domstolsbeslut, låtit kronofogdemyndigheten bränna ned och förstöra jaktoch fiskekojor på statens mark i Vindelfjällen. De boende som har jaktoch fiskerätt i området talar nu om terror och tjänstemannavälde.

I Strömsund, mellan Tärnaby och Storuman, sitter Sixten Andersson i sitt vardagsrum och gör nya nät som han ska fiska med. De gamla näten förvarade han i en låda tillsammans med sovsäck, tält och lite andra grejor vid Rödingträsket där han har fiskerätt.

Idag finns inte Sixtens saker kvar – förra våren brändes allt upp.

– Jag tycker det är helt bedrövligt att dom får bära sig åt precis hur som helst. Jag har haft nät där i alla tider och fiskat där sen jag var tolv år. Det har aldrig varit några problem tidigare, säger Sixten Andersson, bedrövat till Västerbottensnytt.

Flera har drabbats

Sixten Andersson är inte ensam. Tage Johansson i Rönnbäck, Tärnaby tar Västerbottensnytts reporter och fotograf med sig upp till sin stuga öster om Virisfjället.

På fjället hade hans förfäder slåtterängar som brukades och jakt och fiske utövades i området. Stugan som står där har släkten haft i över hundra år. Men nu har Länsstyrelsen ålagt Tage att riva stugan.

– Den ska vara riven den 30 mars 2007 men inte ids jag riva någonting som mina förfäder har byggt. Det gör jag inte. säger Tage bestämt.

Stugorna är svartbyggen

Enligt länstyrelsens naturvårdsenhet får det inte finnas några byggen på statens mark i fjällen som inte har bygglov. Då blir det svartbyggen.

– Det får inte fortsätta så här. Vi måste få kunna jaga och fiska där som vi har gjort i flera generationer bakåt. Vi måste få fred och ro, säger John-Elvin Hemfjell som är före detta renskötare och som engagerat sig i frågan.

Men Björn Jonsson som är naturvårdsdirektör och ytterst ansvarig i dessa frågor vid Länsstyrelsen säger att de inte har någon anledning att starta konflikter i fjällområdet.

– Men vi är satta att förvalta marken och i dom fall det finns svartbyggen så är det praxis att dom plockas bort.

”Terror och tjänstemannavälde”

John-Ellvin Hemfjäll tänker nu starta en revolution mot vad han kallar för terror och tjänstemannavälde.

– Ja, jag vill revoltera mot allt det här för det är helt vansinnigt, säger han.

Enligt naturvårdsdirektören Björn Jonsson är det en missuppfattning att många stugor har bränts ned samt att Länsstyrelsen åker runt och bränner ned anläggningar.

– Det är helt fel. Det handlar om ett fåtal som är brända, säger Jonsson till Västerbottensnytt.

Men Tage Johansson i Rönnbäck tänker under inga omständigheter riva sin stuga.

– Kommer de där länsstyrelsegubbarna då är jag beredd att försvara mig. Dom tror att dom ska få fara fram som dom vill – det är ett rent tjänstemannavälde, säger Tage Johansson.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.