Det var den 7 juli som en lokförare vid Rönnskärsverken iSkelleftehamn lämnade ett tågsätt obevakat för att gå på rast.Lokföraren ska ha tryckt in nödstoppen på radiodosan, för att sedangå till fikarummet.
Efter 10 minuter kontaktades lokföraren medinformation om att tåget förflyttat sig 200 meter utan förare ochstannat vid stoppbocken i slutet på spåret.
Under färden passeradetåget två obevakade järnvägsövergångar. Tåget bestod av ett lok ochtre vagnar.
Inga personer var nära tåget och det fanns ingen riskför personskada i samband med händelsen.
Arbetsmiljöverket anseratt tillbudet är allvarligt och kräver nu att händelsen utreds. Iutredningen vill Arbetsmiljöverket bland annat att företaget ska tafram vilka faktorer som låg bakom händelsen, vilka åtgärder somvidtagits och hur man ska förhindra liknande händelser i framtiden.