Så sent som i fredag kom besked om att Northvolts batteriåtervinning Revolt lägger produktionen i malpåse och nära 100 personer får gå. Men, trots allt lever hoppet om en försäljning av Northvolt.
Inte många företag har de muskler som krävs
Konkursförvaltaren jobbar just nu med två-tre skarpa intressenter.
– De tittar på att köpa en större del och lägger ner mycket tid och energi på utredningen. Det är inte så många företag i världen som har finansiella och reella muskler att ta sig an en sådan här verksamheten, säger Kubu.
Det är ett digert arbete att få till en försäljning.
– Det tar tid att sälja en sådan här verksamhet. Köparna kräver noggranna utredningar.
Kubu menar att det finns seriöst intresse för att köpa fabriken.
– Det finns många intressenter, vissa på delar. Men två till tre som är intresserade av att köpa en större del. Nästa steg är att man får indikativa bud.
Viktigt att produktionen hålls uppe
För att en försäljning ska bli möjlig av en ”pågående rörelse” gäller det att hålla igång produktionen.
– Det är ett utmanande arbete. Vi har dragit ner kraftig på personal. Vi upprätthåller produktionen, det är en förutsättning för att kunna sälja verksamheten som en pågående rörelse.
Hur ser tidsplanen ut?
– Det är inte fråga om veckor, men jag hoppas kunna sätta en tidsplan med en möjlig köpare.
– Ambitionen är att kunna sälja så mycket som möjligt och en pågående verksamhet. Det är vårt huvudspår, säger Mikael Kubu.