Skolchef Cristine Lysell på Pops Academy vill inte ställa upp på tv-intervju, men svarar per telefon att de inte har haft tillräckligt med sökande till skolan och har därför beslutat att lägga ner verksamheten i Umeå.
De 20 elever som börjar i nian nästa läsår erbjuds möjligheten att avsluta sina studier. De elever som i dag går i årskurs 4-7 kommer att få hjälp med att söka plats på andra grundskolor. Det handlar om ett 50-tal elever.
– Vi samarbetar med kommunen för att hitta platser till alla i de kommunala skolorna. Eleverna kan också välja att söka till andra friskolor, säger skolchef Cristine Lysell.
Pappa: ”Valde skolan för den kreativa profilen”
Beslutet om nedläggningen kom som en chock för många. En pappa som vi har pratat med säger att det är synd att skolan stänger. De bor i Vindeln, men dottern valde Pops Academy i Umeå för skolans musik- och dansprofil. Nu blir det något annat.
– Vi får ta emot den plats som finns, säger Adam Goff.
Skolan har haft ett informationsmöte om nedläggningen med eleverna under onsdagen och har ett möte för föräldrarna på torsdag kväll.
Kommunen kritisk till ett läsår till med bara 20 elever
Också Umeå kommun har tvingats ställa om efter beslutet. De behöver nu hitta platser för alla de elever från Pops Academy som är inskrivna i kommunen.
– Det här innebär en stor insats för kommunen, säger Moa Brydsten (S), ordförande för för- och grundskolenämnden.
Samtidigt är hon kritisk till skolans besked om att fortsätta med bara en årskurs nästa läsår.
– Det blir intressant att se hur de kommer att kunna fortsätta med så få elever och ändå kunna ha behöriga lärare.
Skolchef Cristine Lysell säger att planen är att de ska kunna fortsätta med behöriga lärare hela nästa läsår.
– Vi satsar på att försöka i alla fall, säger hon.
Pops Academys skolor i Stockholm och Örebro berörs inte av nedläggningen.