Foto: SVT

Snickeriet i Flarken fortsätter – trots brand och liten ersättning

Publicerad

Ägarna till Flarkens snickeri som brann ned till grunden i somras har till slut kommit överrens med försäkringsbolaget om ersättning. Men pengarna räcker inte på långa vägar för att bygga upp snickeriet igen.

Efter branden, rivning, sanering och ett halvårs förhandlingar med Försäkringsbolaget har parterna kommit överens. Men fastigheten var gammal och de flesta maskiner likaså. Markus Andersson och hans delägare får bara en bråkdel av de pengar som behövs för att bygga upp igen.

Och till banken löns det inte att gå.

– Nu förstår jag att det är en omöjlighet att låna de beloppen i Flarken. En sådan här liten by, det är ju inte dirket en världsmetropol, även om jag tror det själv, säger Markus Andersson och skrattar.

Fortsätter trots allt

Efter många sömlösa nätter har Markus Andersson bestämt sig för att fortsätta ändå. Från ett par tusen kvadratmeters snickeri – till kontor i garaget på gården. Från åtta anställda till ensam.

– Jag har tänkt prova att ha det som ett säljbolag. jag kommer att få en liten verkstadsdel där jag kan göra lite snickeri. Men i vilken utsträckning och vilken storlek, det törs jag inte svara på alltså.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.