Tandläkarutbildningen det så kallade Dallashuset vid NUS har fått ändra på vissa riktlinjer. Det finns numera sällan helklass i lokalerna. Reglerna om att ej vistas 50 personer på en plats efterlevs. Verksamhetschefen hänvisar helt till regionens inställning till bedriven vård, däribland tandvård.
– Vi har inte fått några signaler på att inte kunna undervisa och hålla öppet som vanligt, säger Nils Oscarsson, som samtidigt ser att många patienter självmant bokar av besök som kan vänta.
Student: ”Vill inte gå ett extra år”
Ur personalstyrkan är inte alla på plats. Det finns en oro för smittan här, men ingen oro som gör att andra beslut fattas än att låta studenterna fortsätta sin utbildning.
Just i dag ska eleverna träna på varandra. De är noga med såväl munskydd som förkläden och handskar i plast, material som i andra delar av vården just nu är bristvara.
– Det finns ställen där Folktandvården stängt ner, inte på grund av risk för smittan utan på grund av brist på materiel, berättar Nils Oscarsson, som säger att besluten i den krisledning som finns i Region Västerbotten styr över den typen av beslut.