Tora Gavelin i Vilhelmina tvingas resa 23 mil för att föda: ”Bilen inget alternativ”
Tora Gavelin i Vilhelmina väntar sitt andra barn i augusti när BB i Lycksele är stängt. Hon oroas över att behöva resa flera timmar till närmaste förlossning.
– Det måste finnas lösningar så att kvinnor kan föda säkert, säger hon.
Tora Gavelin, 33, och sambon Johannes Lidqvist, 30, i Vilhelmina väntar sitt andra barn. De har sonen Lage som är två år. Han föddes på Lycksele BB.
Nu när förlossningen är beräknad till den 5 augusti är BB i Lycksele stängt och de måste resa 23 mil till Umeå.
– Man har hört om personer som fött i bilen, men jag försöker tänka att det inte kommer hända mig – även om det finns en viss oro, säger Tora Gavelin.
Förlossningsvården i Västerbotten
Sambon också orolig
Även Toras sambo Johannes känner oro och tycker det är orimligt att de ska behöva resa flera timmar till Umeå BB för att föda.
– Jag försöker att inte tänka så mycket på förlossningen, men det finns en oro för att vi inte ska hinna fram i tid, säger han.
Anna-Lena Renström, verksamhetschef vid Centrum för obstetrik och gynekologi, säger att regionen arbetar med att rekrytera barnmorskor för att kunna hålla BB i Lycksele öppet året runt. Bland annat har de under de senaste åren byggt om lokalerna för att det ska bli en trivsammare miljö att arbeta i.
– Vi tycker att det är viktigt att de födande får känna trygghet och att man kontaktar vården om man känner oro, säger hon.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.